INNOVATION IN AVIATION PŘINESLA ODPOVĚDI NA NEJVĚTŠÍ VÝZVY LETECKÉHO PRŮMYSLU DNEŠKA

Vydáno 2.3.2019

Zástupci nejen českých, ale i zahraničních společností, se sešli v Praze, aby nastínili budoucí vývoj leteckého průmyslu, jednoho z nejrychleji se rozvíjejících odvětví a prodiskutovali výzvy a příležitosti, které s sebou přináší vývoj nových technologií, rozvoj digitalizace či role umělé inteligence.

Vstup nových technologií do tohoto segmentu zefektivňuje provoz, který se zároveň stává  ekologičtější a přináší klientům řadu výhod, od zkrácení čekacích lhůt na letištích, přes přístup k lepšímu servisu až  po bezpečnější, rychlejší a komfortnější dopravní spojení. Historii a špičkové jméno leteckého průmyslu zdůraznil ve své otevírací řeči Náměstek ministryně Průmyslu a obchodu, pan Vladimír Bärtl.

První panel otevřel Jan Váňa, ředitel společnosti WheelTug,  která “dává letadlům zpátečku” a přichází s revoluční elektrickou technologií pohybu letounu po zemi, která má ambice výrazným způsobem proměnit letectví. Jan Váňa poukázal na skutečnost, že ač je letectví považováno za jedno z nejvíce inovujících odvětví vůbec, je velmi těžké nové technologie prosadit.

Z úst Ambróze Botha z MCAE Systems jsme se ponořili do světa neomezených možností 3D technologií, kde se neustále posouvá hranice zavedených průmyslových postupů a umožňuje přehodnotit způsob návrhu designu, vývoje produktů i výrobních procesů. Pomocí 3D technologií je možné i v letectví dělat věci jinak, nově, efektivně a úsporně.

Za společnost Kiwi.com  přispěl k tématu i David Petrović, který má ve společnosti na starosti hlavní prodejní kanály firmy, která chce pomocí virtuálního propojování nabízet nejlepší door-to-door řešení na světě. Mezi jeho hlavní zaměření nyní patří expanze v Asii a Latinské Americe.

Druhý panel otevřel za společnost Aero Vodochody ředitel programu L39NG pan Marco Venanzetti. Nové vojenské cvičné letadlo Aero představilo již loni a míří s ním na světové trhy pilotního výcviku. Pan Venanzetti představil nové výzvy, které s sebou přináší výcvik mladých pilotů, kteří vyrůstají na digitálních technologiích a zdůraznil nutnost na tyto flexibilně reagovat implementací nejnovějších technologií jako je virtuální realita a vzdálený přístup.

Milan Šlapák představil technologicky nejvyspělejší turbovrtulový motor, který GE Aviation vyvíjí společně ve spolupráci s ČVUT. Nové technologie, jako je 3D tisk či možnost sběru extrémního množství dat online, dělá z motoru Catalyst naprosto přelomový produkt, jehož hlavní výhodou je vyšší bezpečnost provozu, nižší spotřeba paliva a nižší náklady nejen na provoz, ale zároveň i na servis, který se stává efektivnější díky možnosti předvídání možných problémů pomocí technologie “digital twin”.

Ondřej Smirg ze společnosti VR Group, Jan Špaček, ze společnosti LOM Praha a Thomas Reinert ze společnosti Grob Aircraft rozvedli možnosti pilotního školení v souvislosti s rozvojem technologií, které při správné implementaci a využití simulátorů umožňují efektivnější, rychlejší a bezpečnější zaškolení pilota a hlubší rozvoj jeho znalostí.

Luca Leone ze společnosti Aeralis pak představil naprosto revoluční modulový systém nového cvičného letadla, které společnost vyvíjí.

Ve třetím bloku představil Filip Kopecký za společnost Letiště Praha možnosti, které jim umožňují nové technologie zejména při monitoringu pohybu osob na letišti a které kromě řady výhod, jako je zrychlení průchodu letištěm nabízí především výhody v otázkách bezpečnosti. Barbora Janíková nastínila hrozby spojené s provozem dronů, které jsou přístupné bez legislativního omezení každému a mohou vážně ohrozit provoz letecké dopravy a navrhla řešení, jak těmto čelit. Simona Franková představila nový koncept zpracování dat, který umožňuje pilotům lepší a přehlednější orientaci v momentě, kdy se vyskytnou nestandardní situace a je na ně třeba rychle reagovat. Jan Zahálka, CEO ze společnosti Radalytica představil vyspělý robotický rentgenový systém scanování materiálů v reálném čase, který může výrazným způsobem přispět k bezpečnosti letového provozu.

Závěrečný panel zahájil vítěz Red Bull Air Race 2018– Martin Šonka, pilot světové série Red Bull Air Race, mistr Evropy a vicemistr světa v letecké akrobacii kategorie unlimited – freestyle, člen reprezentace České republiky v letecké akrobacii kategorie unlimited. Od kluzáků přes motorovou akrobacii až po nadzvukovou stíhačku.. a v současnosti především krocení speciálu v letecké formuli jedna Red Bull Air Race…Strhující příběh Martina, který doprovodil adrenalinovými videi nalil do sálu spoustu energie a nadšení. Ivo Prokop v návaznosti na Martina představil koncept plně elektrického letadla na světě s názvem „Pure Flight“. V samém závěru se představil Tomáš Rousek  vesmírný architekt, jenž se svými projekty vesmírných lodí a základen na jiných planetách, projektem lunárního modulu a hotelu na oběžné dráze zaujal i experty z NASA.

Konference uzavřela networkingová párty v přízemí hotelu, kde všichni účastníci pokračovali v živé diskuzi a navazování osobních kontaktů.

 

text: Kateřina Ševčíková Urbanová

foto: Prague Castle Events

Zadejte e-mailovou adresu

a nic z Aerospace vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.


TOP Rozhovory

ZA DVA ROKY BUDOU MOCT LIDÉ CESTOVAT VLEŽE

ZA DVA ROKY BUDOU MOCT LIDÉ CESTOVAT VLEŽE

Vydáno 26.10.2018

fl_cs|fl_en

Společnost Zodiac Galleys Europe bude instalovat spací moduly do nákladních letounů A330. Airbus doufá, že souhlas úřadů pro leteckou přepravu získá do roku 2020. „Naše firma už má velmi pozitivní zpětnou vazbu od několika leteckých společností,“ uvedl Philippe Gilles Michel, generální ředitel společnosti.

PILOT MUSÍ VĚDĚT, JAK ZOBRAZIT SPRÁVNÉ INFORMACE

PILOT MUSÍ VĚDĚT, JAK ZOBRAZIT SPRÁVNÉ INFORMACE

Vydáno 15.10.2018

fl_cs|fl_en

Jak se létání změnilo z pohledu pilota? Co je dnes jeho hlavní výzvou ve srovnání s výzvami před deseti dvaceti lety? „Dobrou zprávou je, že létání jako takové se nezměnilo,“ říká Thomas (Tom) Reinert, testovací pilot ve společnosti Grob Aircraft SE, Německo

MUSÍTE BÝT PŘIPRAVENÍ NABÍDNOUT TO NEJLEPŠÍ

MUSÍTE BÝT PŘIPRAVENÍ NABÍDNOUT TO NEJLEPŠÍ

Vydáno 2.10.2018

fl_cs|fl_en

Česká společnost Frentech Aerospace se významnou měrou podílí na vesmírných projektech. Svou stopu již zanechala na Marsu, díly z její produkce zamíří k Jupiteru. „Přiznám se, že mě nikdy nenapadlo, že se někdy takto podívám do vesmíru,“ říká Pavel Sobotka, ředitel společnosti.

HRAJEME VELKOU ROLI V OBLASTI BEZPEČNÉHO LÉTÁNÍ

HRAJEME VELKOU ROLI V OBLASTI BEZPEČNÉHO LÉTÁNÍ

Vydáno 25.9.2018

fl_cs|fl_en

„Bezpečnost v leteckém průmyslu je a vždy bude tématem číslo jedna a dovolím si říct, že společnost Honeywell historicky hrála velkou roli v budování a posouvání bezpečnosti v leteckém průmyslu,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu David Kozák, ředitel společnosti Honeywell v České republice.

Zobrazit Více

Zadejte e-mailovou adresu

a nic z Aerospace vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Další zprávy

Martin Šonka se stal novým pilotem instruktorem CLV v Pardubicích

Martin Šonka se stal novým pilotem instruktorem CLV v Pardubicích

Vydáno 16.7.2020

fl_cs|fl_en

Dne 1. července 2020 rozšířil řady pilotů instruktorů Centra leteckého výcviku v Pardubicích Martin Šonka. Přezkušovací let na Z-142 absolvoval s inspektorem Antonínem Karmazinem. Martin Šonka bude pilotní žáky učit nejen taje akrobacie na Zlínu, ale bude rovněž létat L-39 Albatros. Věříme, že se bude Martinovi u nás v CLV líbit.

Norwegian stornovaly velkou zakázku u Boeingu, chtějí i odškodné

Norwegian stornovaly velkou zakázku u Boeingu, chtějí i odškodné

Vydáno 30.6.2020

fl_cs|fl_en

Norské nízkonákladové aerolinky Norwegian Air stornovaly u Boeingu zakázku zhruba za deset miliard dolarů (239 miliard Kč). Po americkém výrobci budou navíc požadovat odškodné za to, že letadla 737 MAX nemohla do vzduchu. Firma se sídlem v Oslu to uvedla ve svém dnešním sdělení. Aerolinky zrušily objednávku 92 letadel 737 MAX a pěti strojů 787 […]

Die Welt: Airbus sníží produkci o 40 pct. a propustí tisíce lidí

Die Welt: Airbus sníží produkci o 40 pct. a propustí tisíce lidí

Vydáno 29.6.2020

fl_cs|fl_en

Airbus v příštích dvou letech sníží produkci a dodávky o 40 procent oproti původnímu plánu a propustí tisíce lidí. Německému deníku Die Welt to řekl šéf společnosti Guillaume Faury. Evropský výrobce letadel reaguje na koronavirovou krizi, která na měsíce drasticky omezila mezinárodní lety; masivní pokles zájmu o létání pak snížil poptávku po nových strojích ze […]

Nizozemská vláda podpoří KLM úvěrovým balíkem 3,4 mld. eur

Nizozemská vláda podpoří KLM úvěrovým balíkem 3,4 mld. eur

Vydáno 28.6.2020

fl_cs|fl_en

Nizozemská vláda se dohodla s vládou v Paříži, že na záchranu letecké skupiny Air France-KLM přispěje úvěrovým balíkem za 3,4 miliardy eur (přes 90 miliard Kč). Oznámil to dnes nizozemský ministr financí Wopke Hoekstra. Jednu miliardu eur nizozemské součásti KLM půjčí stát, který bude zároveň ručit za 2,4 miliardy eur bankovních úvěrů. Letecká společnost se […]

V pondělí začnou testovací lety stroje Boeing 737 MAX

V pondělí začnou testovací lety stroje Boeing 737 MAX

Vydáno 28.6.2020

fl_cs|fl_en

Piloti a zkušební posádka amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) v pondělí zahájí nejméně třídenní testování letadla Boeing 737 MAX, které usiluje o novou certifikaci. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Letadla 737 MAX, až do loňska nejprodávanější model Boeingu, byla loni na jaře kvůli dvěma tragickým nehodách vyřazena z provozu. […]

Novým šéfem Aera Vodochody se má stát Viktor Sotona

Novým šéfem Aera Vodochody se má stát Viktor Sotona

Vydáno 25.6.2020

fl_cs|fl_en

Novým šéfem výrobce letadel a jejich částí, Aera Vodochody, se má podle serveru Lidovky.cz stát Viktor Sotona. Ve funkci nahradí Dietera Johna. Personální změna podle webu souvisí s nedávnou změnou majitele Aera, Penta Investments jej prodala maďarskému podnikateli Andrási Tomborovi a skupině Omnipol. Aero zaměstnává kolem 1350 lidí. Sotona dosud vedl společnost Era, která vyrábí […]

Zobrazit Více
Objednejte si předplatnéMám zájem